פטריית המרפא פלאורוטוס

שם לועזי: Pleurotus Ostreatus

שם עממי: Oyster mushroom

שם סיני: Píng Gū

 

סיפורה של פטריית המרפא פלאורוטוס

פטריית הפלאורוטוס אוסטראטוס החלה להחקר לראשונה בשנת 1775 ע"י מדען הולנדי בשם Freiherr von Jacquin, הוא שייך אותה למשפחת פטריות הכובע. בשנת 1871 חוקר פטריות גרמני בשם Paul Kummer קבע כי הפלאורוטוסים הם קבוצה עצמאית עם זנים רבים. העניין בפטרית הפלאורוטוס נבע הודות לערכה התזונתי העשיר כתחליף איכותי לחלבון מהחי. הודות למהירות בה והקלות בה היא גדלה בצורה מתורבתת. מאז ניתן למצוא את הפלאורוטוס בתפריט של שבטים ועמים רבים באירופה ובצפון אמריקה. בשלושת העשורים האחרונים נחקרת התועלת הרפואית של הפטריית הפלאורוטוס בתחום הסוכרת, שומנים בדם ואף על סוגי סרטן שונים.

פלאורוטוס הינה פטריית מאכל נפוצה. הפטרייה גודלה באופן מתורבת לראשונה בגרמניה, בזמן מלחמת העולם ה-1. כיום היא מגודלת ברחבי העולם. חלקו העליון של הפרי בצורת צדפה בקוטר של 5-25 ס"מ, ומכאן נגזר כינויה "פטריית צדף". הפטרייה גדלה באזורים מיוערים בעלי אקלים סוב-טרופי בצפון אמריקה, לחופי האוקיאנוס השקט, אירן ודרום מזרח אסיה. פלאורוטוס גדלה על האדמה ועל העצים. הפטרייה ניזונה מהעצים נרקבים אך גם מתולעים קטנות בשם nematodes.  

חלק בשימוש

מיצליום, גוף הפרי

שימושים מקובלים

הסינדרום המטבולי (סינדרום (X מניעת סרטן הכבד

השפעה ידועה בספרות המקצועית

פרה-ביוטית, מורידה רמות שומנים בדם, מפחיתה תיאבון, נוגדת חימצון, הגנה על הכבד, מעוררת חיסון, מרגיעה

התוויות נגד

לא ידועות

פטריית פלאורוטוס- מחקרים

בשנת 2010 פורסם מחקר בAustralian Journal of Medical Herbalism אשר בחן את השפעת הפלאורוטוס על איזון רמות סוכר והשומנים בדם בחולי סכרת מסוג 2. המחקר נערך במרכז מחקר וטיפול בסוכרת בהודו והתבצע בשיטת כפול סמיות רנדומלי שבו השתתפו 120 מטופלים. המטופלים אוזנו תרופתית מבחינת מדדים במשך 30 יום. אלו שנבחרו למחקר חולקו ל-3 קבוצות. כל שלושת הקבוצות קיבלו טיפול תרופתי קונבנציונאלי לתמיכה בסוכרת, תפריט תזונתי בשילוב פעילות גופנית. המטופלים מילאו שאלון לאורך כל תקופת המחקר. בחודש הראשון המטופלים לא קיבלו פטריות ע"מ לבדוק את רמות הסוכר והשומנים באמצעות הטיפול הקונבנציונלי. החל מהחודש השני ובמשך שלושת החודשים הבאים תועדו מדדי הקבוצות על בסיס שבועי כשהמשתנה בין שלושת הקבוצות. כמו כן נבדקו רמות המוגלובין מסוכרר (HBa1c), :רמות סוכר בצום, פרופיל שומנים, לחץ דם ומדדים של איכות חיים.(1)
לאחר 3 חודשים סוכמו הממוצעים של התוצאות:

במחקר קליני שנערך באוניברסיטת סאן-פרנסיסקו, קליפורניה נבחנה השפעת פטריית הפלאורוטוס על חולי איידס הסובלים מהיפרליפידמיה כתוצאה מטיפול תרופתי. 20 חולי HIV שנטלו מעכבי פרוטאז שהעלה להם את רמות ה-non-HDL cholesterol לרמה של מעל ל-160, קיבלו 15 גר' ליום של אבקת פלאורוטוס במשך 8 שבועות. בבדיקות חוזרות, נצפתה עליה ברמות ה-HDL מרמה ממוצעת של 37 מ"ג/ד"ל לרמה ממוצעת של 40.2 מ"ג/ד"ל, ירידה ברמות הטריגליצרידים מרמה של 320.5 מ"ג/ד"ל לרמה של 271.3 מ"ג/ד"ל, אך לא הודגמה ירידה משמעותית ברמות ה-non-HDL cholesterol.(2)