פלאורוטוס לטיפול בספורטאים עם זיהום בדרכי הנשימה

פעילות גופנית ממושכת ומתישה גורמת לשינויים רבים במערכת החיסונית, ולעתים אף מגבירה את הסיכון לזיהומים בדרכי נשימה העליונות (URTIs – Upper Respiratory Tract Infections). תוספי תזונה המומלצים להתאוששות מהמאמץ הגופני נחקרו יותר ויותר בעשור האחרון. אחד מתוספי התזונה המבטיחים ביותר בתחום הינו β-גלוקן, ווסת חיסוני ידוע עם השפעות חיוביות על התפקוד של תאי מערכת חיסון.

מחקר כפול סמיות, מבוקר פלצבו, חקר את ההשפעה של תמצית פלאורן (pleuran) המופק מפטריית המרפא Pleurotus ostreatus (ונקרא β-1,3/1,6 glucan) על תגובות המערכת החיסונית התאית ועל שכיחות הסימפטומים של URTIs בקרב ספורטאים.

50 ספורטאים תחרותיים חולקו באקראי לשתי קבוצות: קבוצה שקיבלה את תמצית הפלאורן וקבוצת פלצבו. המחקר נערך במשך 3 חודשים. נערכו בדיקות דם בתחילת המחקר, בתום 3 חודשי מחקר ולאחר שעברו 3 חודשים מתום המחקר. במהלך המחקר נבדקו שכיחות הסימפטומים של URTIs יחד עם מאפיינים פתופיזיולוגיים של המחלה וספירת תאי ההרג הטבעיים (NK). נמצא כי בקבוצה שנטלה את תמצית הפלאורן, היתה הפחתה משמעותית בשכיחות הסימפטומים של URTIs ומספר תאי ה-NK עלה באופן משמעותי. בנוסף, תהליך הפאגוציטוזיס נשאר יציב בקבוצה שנטלה פלאורן במהלך המחקר, בניגוד לקבוצת הפלצבו, שהדגימה הפחתה משמעותית של פאגוציטוזיס. ממצאים אלה מצביעים על כך שתמצית הפלאורן עשויה לשמש תוסף תזונה יעיל לספורטאים תחרותיים המתאמנים שעות רבות במאמץ גופני רב. יש צורך במחקר נוסף על מנת לקבוע את המנגנונים של בהם פועל הפלאורן

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21249381

לקריאת תקצירי מחקרים נוספים אודות פטריית המרפא פלאורוטוס